Zápisky z Porta vol. 2

V předchozí části tohoto nesmírně poutavého příběhu, jste měli šanci se dozvědět, kterak jsem k ubytování přišel. Teď konečně něco k místním surfspotům.

Nejlepší volba je v okolí Porta jednoznačně Espinho. Má to ale drobný háček, abych se tam dostal, musím nejprve 20 min metrem na vlakovou stanici Campanha a odtud vlakem do Espinha (dalších 20-25min). Stojí to za to? Jednoznačně! Na webu Magicseaweed.com dokonce píší – Nejlepší známý surf spot na severu Portugalska. Moje zkušenosti se s tímto tvrzením trochu rozcházejí, ale je to pravděpodobně tím, že jsem tu ve špatnou dobu. Místní sand bank (písek na dně pláže o který se láme vlna) se tvoří až při větším swellu, kdy silný proud vytahuje písek nahrnutý na pláži na konec kamenného mola a tam pomáhá formovat „bank“. V praxi to znamená, že pokud z nějakého důvodu sand bank není na svém místě, nebude se zde lámat místní „world class wave“ a je potřeba počkat na silnější podzimní swelly, které vytvoří dostatečný proud a přemístí písek na své místo. To přesně se stalo během mého pobytu, a až poslední týden pozoruji, jak se probouzí k životu. Škoda. Měl jsem s tímhle spotem velké plány.

PA218541.JPG

Kromě zmíněného „Espinho main point“ je zde další slušná vlna, která se láme hned za dalším kamenným molem cca 700-800m dál na jih. Je to místní „secret spot“ přezdívaný „Fisherman point“. Secret zde znamená jediné, spot není popsaný na oficiálních stránkách jako MSW, jinak o něm samozřejmě všichni vědí. Fisherman v názvu prozrazuje, že tomuto spotu dominují rybáři, kteří zde s železnou pravidelností téměř 6 dní v týdnu ráno vytahují sítě z moře. Představte si ideální podmínky, krásné head high vlny, nabízející 100-150 m jízdy, ze kterých však trčí silné lano (4cm v průměru) našponované jako struna. Kdo je natolik hloupý, aby tam šel, musí být buď opravdu dobrý a pozorný při jízdě, tak aby lano dokázal nadjet, nebo z vlny vyskočit. V opačném případě zažije čistou frustraci, se kterou však nic neudělá, jelikož je to již desetiletí teritorium místních rybářů. Tak to je a tak tomu bude.

To znamená, že možnost zažít zde dobrou session, se omezuje buď na čas před vytahováním sítí, nebo až po něm. Lokálové mají samozřejmě domluvu s rybářema, že když skončí svou fušařinu, zavolají je. Toho jsem byl párkrát svědkem. Ze začátku jsem moc nedbal na sítě a chodil tady i tak, a vždycky když jsem přečkal tu dlouhotrvající frustraci z lan, a těšil se na prázdné vlny, nahrnula se tam v mžiku skupina místních surfařů s ostrými lokty. Stupid, stupid, stupid! Ale ne, aby moje svědectví nevypadalo tak depresivně, zažil jsem i momenty, kdy tam sítě nebyly, nebo místní nepřišli a měl jsem celý spot jen pro sebe a bylo to FAMÓZNÍ!

PA208490.JPG

Tohle jsou tedy dva spoty, kam chodím nejčastěji. Ještě je tady beach break vprostřed dlouhé pláže, mezi oběma moly. Tahle vlna funguje jen na high tide a je velice rychlá. Tady se nám taky podařilo zažít pár krásných chvil a konečně trochu poodhalit a nakouknout pod roušku tajemství s názvem BAREL (tunel ve vlně). Stačí zažít něco, čemu se v surfařském slangu říká „tunnel vision“. Nemluvím o barelu v pravém slova smyslu. Stačí tam alespoň trochu nakouknout, strčit hlavu, nebo to poslat do barelu, který se před vámi jasně zavírá s vědomím kruté pračky, která bude následovat. Tohle všechno stačí k tomu, abyste začali věřit, že už na to máte a ta dlouho očekávaná chvíle se blíží. Je to jen o tom být ve správný čas na správném místě a zvládnout ten „drop“.

Nebude to tady v Portugalsku, to je jasné. Mám před sebou poslední týden a předpověď je mizerná. Odlítám odsud ale přímo do Maroka na 20 dní.

P9248191.JPG

Kromě zmíněných pláží, je mi skvělým spotem na ježdění taky celé Matosinhos, a to díky suprové desce od Lick Longboards (https://licklongboards.cz). To znamená, že flat v oceánu už není jen obdobím čiré frustrace. Betonu a asfaltu je všude dost a surfové trucky mi dopřejou trochu toho suchého flow. Jen to občas trochu víc bolí.

A co mě čeká teď? Uzavřít věci v práci, prošmejdit pořádně ty části města, které ještě neznám, sbalit saky paky, snad nějaká ta párty (ovšem bez alkoholu, díky atb. které mi nasadili po prodělaném zánětu v zubu) a uronit slzu na rozloučenou. Farewell Porto, mám takové tušení, že se ještě potkáme.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s